Meksyk

Moja wyprawa do Meksyku.

W piątek 18 lipca przeprowadziłam prelekcję w meksykańskiej szkole średniej “Jose Morelos Maria y Pavon” w regionie Totonacapan w stanie Veracruz. Szkoła jest dwujęzyczna: uczniowie porozumiewają się ojczystym językiem “totonaco” oraz językiem hiszpańskim.
Młodzież uczy się w trudnych warunkach, brakuje nauczycieli ( gdyż ciężko tam dojechać a warunki klimatyczne i lokalowe nie rozpieszczają) i zwykle jeden nauczyciel uczy wszystkich przedmiotów…….., uczniowie i rodzice sami sprzątają szkołę oraz przygotowują drugie śniadania , w zasadzie nie ma tam dostępu do internetu co utrudnia kontakt ze światem i dostęp do wiedzy.  Mają niesamowity respekt do instytucji szkolnej i nauczycieli.
W trakcie spotkania młodzież poznała trochę Polskę .Przede wszystkim jednak rozmawialiśmy o nauce języków i determinacji w poszukiwaniu dostępu do wiedzy ( bo w Morelos jest on ograniczony).  O podróżach (nawet tych małych) i  realizacji marzeń – wielu z nich je ma ale sytuacja ekonomiczna i położenie geograficzne podcinają im skrzydła.
Uczniowie zaprezentowali regionalne stroje oraz wyrecytowali “Ojcze nasz” w języku totonaco.
W trakcie roku szkolnego zrealizujemy projekt językowy z uczniami tej szkoły.
Jestem bardzo wdzięczna że przypadek zdecydował o spotkaniu z tą szkołą w trakcie tej podróży.
Hasta luego!